srijeda, 20. svibnja 2020.

Enigmoiskrice (24)


Mrežastu dopunjaljčicu, najčešće zvanu srdašcem, osmislio je Jovan Nedić. Svoj enigmatski vijek srdašce je započelo u Čvorovoj Osmosmjerci pod nazivom upisivaljka. Kasnije je postala srdašcem. Isti naziv danas koriste i Kvizorama i Feniks. U Križaljci Kvizu zove se srčeko, dok se u Kviskoteci najprije zvala križaljčicom sreće, dok joj je danas naziv sretna djetelina.


(Jovan Nedić, Osmosmjerka broj 510, 18. II. 2011.)


(Budimir Ćosović, Križaljka kviz broj 318, siječnja 2018., str. 25)


(Damir Ruk, Feniks broj 625, 20. XII. 2018., str. 39)


(Stipan Medo, Kvizorama broj 1461, 25. IV. 2020., str. 31)


(Mato Glibo, Kviskoteka broj 1303, 1. V. 2020., str. 6)

Enigmoznalac

Broj komentara: 8:

Anonimno kaže...

Enigmoznalac ne bi napisao takvu glupost. Ovu zagonetku su feniksovci prvi objavili po ideji iz lista koji je Pero davno donio iz Dublina. Prije dvadesetak godina objavljena je u novitetima, tada redovnoj rubrici u Feniksu....

Hajro kaže...

Hvala obojici, naučih nešto novo o lijepoj enigmatskoj minijaturi.

Je li ovo baš najbolji način da ponešto naučimo(o)? Nema značajne štete od jedne greške i ispravke. Jedno od pitanja koje se nameće je stara priča o kritici u enigmatici, uključujući sve pa i internet i blogove. U poplavi pohvala i čestitki (često nalik na rutinsku diplomatsku prepisku) konkretna kritika začinjena komadićem znanja, želim vjerovati i humora, dođe kao osvježenje i pored malko grubosti i odsustva potpisa.

Belirac kaže...

Kod prikupljanja građe za ovaj člančić, Nedjeljko nije pronašao članak na sh-Wikipediji pod naslovom "Enigmatsko srdašce":

https://sh.wikipedia.org/wiki/Enigmatsko_srdašce

Da jeste, nesporazuma bi bilo manje. Ispod spomenutog članka piše:
"Ova stranica je zadnji put izmijenjena 03:51, 12 novembar 2014.", što znači da bi članak trebalo dopuniti podacima koji su nastali kasnije.

Belirac kaže...

Upisivaljka nije isto što i srdašce.
Kod srdašca je zadan devetoslovni pojam, čija se slova kombiniranjem raspoređuju u srdašce da bi se došlo do rješenja, a kod upisivaljke treba pronaći opisani devetoslovni pojam, čija se slova vodoravnim redom, slijeva nadesno, upisuju u prazna polja kako bi se dodošlo do rješenja.

Belirac kaže...

Nedjeljko navodi upisivaljku iz 510. broja "Osmosmjerke" (18. II. 2011), s rješenjem RUD / ARS / TVO.
Međutim, prema mojim podacima vjerovatno prva upisivaljka objavljena je u 509. broju:

NEDIĆ, Jovan. UPISIVALJKA (Iva Majoli).
"Osmosmjerka", XXIII, 509, 28 - Bjelovar, 3. II. 2011.

UPISIVALJKA Jovan Nedić
U prazna polja središnjeg kvadrata vodoravnim redom, slijeva nadesno, upišite devetoslovno ime i prezime najbolje hrvatske tenisačice svih vremena pa ćete, s već upisanim slovima, dobiti šest poznatih riječi (tri vodoravne i tri okomite).

RJEŠENJE:
S Ž B
Ž I V A Lj
S M A J O
P O L I S
N E Ć

Belirac kaže...

Ispravka rješenja:

* S Ž B
Ž I V A Lj
S M A J O
P O L I S
* N E Ć

Nedjeljko Nedić kaže...

Enigmoznalac je, dakle, pogriješio, jer prvo je srdašce objavio Alfredo Ivankov u rubrici "Novitet" u Feniksu broj 389 od 5. studenoga 2009., odnosno 15 mjeseci prije Jovana Nedića. Pronađem li taj rad, ispravit ću napisano.

Belirac kaže...

Još jednom napominjem da srdašce i upisivaljka nisu iste zagonetke, niti ja pretendujem na neko prvenstvo u objavljivanju srdašaca.
Ako me sjećanje ne vara, ja sam samo srdašce iz "Feniksa" prenio u bjelovarsku "Osmosmjerku". Vjerovatno prvo (sa zadanom riječju ambasador) objavio sam u 489. broju od 3. IV. 2010, dakle pet mjeseci nakon što se ta zagonetka pojavila u "Feniksu".
Upisivaljka je nastala kasnije kao modifikacija srdašca.