ponedjeljak, 18. listopada 2021.

Kriptogramologija (137)

U zagonetaštvu je, po mojoj slobodnoj procjeni, zabilježeno na području bivše države, pet do šest tisuća osoba koje su sastavile i tiskale bar jednu zagonetku. Naravno, znatno manje je autora koji su više vremena posvetili sastavljanju zagonetaka kroz duže vremensko razdoblje, a u Hrvatskoj je takvih vjerojatno nešto više od tri stotine.

Prikupljajući podatke za budući leksikon zagonetača obradio sam brojne časopise, a svakako veliku pomoć našao sam u bibliografijama zagonetaka pojedinih časopisa. Koliko god neki držali da su to „smiješne“ knjižice ipak one zagonetačkim povjesničarima, pa i teoretičarima, pružaju važne podatke o zagonetkama i zagonetačima u određenom vremenu.

Kao što je to često u životu, obično držimo da sve počinje od našeg vremena, da ono od prije ni ne postoji, a rijetko koje ime pamtimo. Zaboravljamo da su mnoga zagonetačka imena počimali kao mladi autori u listovima koji nisu bili „čisto“ enigmatski (Mladost, Omladina, Anđeo čuvar, Pobratim itd.).

Osječki Rebus je popularizirao zagonetke među mladima posebnom rubrikom, a i suradnici su propagirali takve listove u svojoj okolini. Tako je 1961. godine i Mira Pinter (1913.-1980.) vodila enigmatsku sekciju u Osnovnoj školi Augusta Šenoe. Učenici su učili o zagonetkama i sami pokušavali sastaviti koju zagonetku. Uredništvo Rebusa objavilo je stranicu s odabranim radovima i među njima se našao i današnji kriptogram. Objava je bila na petoj stranici 72. broja Rebusa od 15. siječnja 1961, godine.


Kao sastavljačica ovog jednostavnog kriptograma navedena je učenica Spomenka Gašparac. Ne zna se je li Spomenka sastavila još koju zagonetku i je li kasnije u životu barem odgonetala zagonetke. Nekako u to vrijeme zagonetkama se bavio i Radovan Gašparac (1925.-1999.), no jesu li bili što u rodu, ne zna se (po godinama mogao joj je biti otac).

Štef