„Naša stvar“ nazivom je stalnoga uvodnika Roberta Pauletića u Kviskoteci. U novome broju Robi piše o talijankama. Budući da je posebice istaknuo talijanku iz priloga, riješih ju kako bih provjerio je li zbilja tako kvalitetna kako Robi napisa.
+ 15 rijetkih slova, bjelina 3
x 13
-40 crnih polja, 7 jednoslova,
12 dvoslova, 5 troslovnih kratica (VEG, KSF, AOR, OEN, CTA), 6 teže rješivih
pojmova (U KAMENU, OCAÑA,
REKTA. AVNET, AÑ, EDŽE), PDR – 4,77
Moja ocjena na ljestvici od 1
do 5: bjelina – 3, PDR – 2, rješivost – 3, sve ino – 2 = 10!
Križaljkaš
Broj komentara: 11:
Zaboravih izrezati gradonačelnika.
U teško rješive pojmove nisam uvrstio nijednu osobu iako Dan Aykroyd, Vince Vaughn, Mary Kate Olsen, Sandra Oh nisu baš tako poznati.
Križaljka je dobra. Njezine najveće mane su ukrižani petoslov i dvoslov OCANA - AN i jednoslov kao zadnji pojam!
Nedjeljko, moram priznati da sam izgubljen u ovim tvojim kalkulacijama. Šta znači tvoje PDR-2, ja izračunah PDR 4.78.
Nađi bar jednu svoju križaljku u koju si uvrstio MRCVARENJE ili NAJČEŠĆE Lako je postići visoku PDR s AMERIKANIZACIJA i teledirigirana raketa. Ova križaljka iz redovne suradnje ima svojih nedostataka ali je bolja od skoro svih iz tvojeg zbornika Bjelinašenje.
Ma tko još vjeruje ''napuhancima'' egoističkog tipa sa ''bare'' !
Bojan Gvozdić
Pozdrav iz Sjeverne Karoline: ovako odoka, s guštom bih je riješio: da je natječajna, rekao bih da je treba maaaalčice ispolirati, ali ambicija je tu, kreativnost i sklonost "kompliciranju" je čine zanimljivom, a iako se osjećam kao papagaj, ponovit ću da bilo koji sustav bodovanja koji broji samo "loše" stvari, a ne ističe dobre i natprosječne, automatski rezultira precjenjivanjem osrednjih radova, i potcjenjivanjem ambicioznih.
Ovdje se u svakom "sektoru" vidi volja da se nađe svježe rješenje, pod cijenu kratice ili opskurnog pojma. I to bi nešto trebalo vrijediti.
Ili da opišem ovako: bolje je LJEŠNJAK i EŠA, nego BANANA i ANA. A isto tako je bolje FIZIKA i OZU, da ne bude da se samo zvučna slova broje.
TM
Lijep primjer za diskusiju na nebrojačke teme - ocjenjujemo li ambiciju ili rezultat, kako poredimo ambiciju da napravimo rješiv i zanimljiv rad (jer i to je pažnje vrijedna ambicija) vs ambiciju da se kreativno poigramo super složenom strukturom pojmova i to platimo neželjenim pratećim stvarima. U tom kontekstu možda trebamo praviti razliku između natjecanja i redovne suradnje.
Oko brojačkih kriterija podsjetio bih da 5 opskurnih troslovnih kratica znači 15 polja van ukrštanja (pojam u suprotnom smjeru se ne ukršta ni s čim jer je opskurna kratica objektivno ništa, nije riječ, skoro svaka 3 slova se mogu nekako opisati). Ako tome dodamo desetak takvih polja u jednoslovima i dvoslovima u sredini, dobićemo 25 polja koja su se, kako ja to grubo volim reći, otela kontroli autora (jer se bavimo ukrštanjem riječi), što je 8.7 posto površine mreže. Je li to prihvatljiva cijena za prekrasnu kombinatoriku? Gdje je nekakav poželjni balans određivaće urednici i drugi ocjenjivači. U papagajskom stilu ću ponoviti da vjerujem da se trebamo baviti suštinom križaljke – ukrštanje riječi namijenjeno rješavanju. Evo još jedne papagajštine – neumjereno forsiranje rekorderstva, bjelina, PDR-a i sličnih brojačkih kriterija nas je udaljilo od te suštine. Dok sam pri šutu evo pomenuću i “paramount” ili najvažnije pitanje – kako stvari stoje sa interesom enigmatike?
Kako to da urednici Ćavara vole a Nedića ne vole, kako to?
VojkoV
Hajro, PDR jest 4,77 (4,8), ali je moja ocjena za takav PDR - 2.
Ja ne sastavljam ovako teške križaljke, ali sam ju rado riješio.
Ponovo prebroji rijetka slova i ne zakidaj autora.
Shvatam, ti sve parametre pa i PDR pretvaraš u tvoje ocjene koje onda sabiraš, oduzimaš... u suštini možeš ocijeniti cjelinu jednom ocjenom, ali eto želiš specificirati...
Kad je riječ o brojevima trebam pomoć programera (pješice računati je besmisleno sporo) da dobijem(o) koeficijent prožetosti, odnosno prosječni brojčani izraz povezanosti svakog polja sa ostatkom mreže. Zvuči teretno, ali je logično i bilo bi zanimljivo imati to, naravno, ako križaljku gledamo kao cjelinu, a ne, kako vidjeh negdje "samo je bjelina važna, ostalo se ne računa". Pa i ti si za nas ovdje rješavao samo bjeline... U pravu su oni koji će reći da govorim o praznoj mreži, gdje je tu najvažnije, sadržaj? Odgovor je - u drugoj, najvažnijoj fazi analize. Analiza analiziranja :)
Nisam napisao još jedan podatak - čak 166 slova je u skupinama, ali to je povezano s brojem riječi kojih je više od stotinu.
Za nas profesionalce križaljka nije teška, i ja sam ju riješio bez poteškoća, no za obične odgonetače sigurno jest.
Objavi komentar